398394-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Trafikutredningstjänster dnr 20161108-01.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser trafikutredningstjänster i samband med att MÄLAB planerar regionaltågstrafiken i Mälardalen för perioden efter nuvarande trafikavtal.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej