2. Förfarande
Förfarande
Titel: Storleksselekterande trållyft för nordhavsräka - utsjön
Beskrivning: Försöksfisket syftar till att prova ut olika storlekselekterande räklyft, för att därefter genomföra en vetenskaplig utvärdering. Efter en gemensam diskussion mellan uppdrags-tagare och -givare (SLU) utförs den vetenskapliga utvärderingen på den kombination av modifieringar som anses ha den största möjligheten att fungera storlekselektivt för nordhavsräka under kommersiellt fiske. För detta syfte måste fångst för respektive lyft hållas separerade fram till och med sorteringen av fångsten. Försöksfisket beräknas uppgå till maximalt fjorton (14) fiskedagar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34513100 Fiskefartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129182:Lot:1