398509-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Internetnätverk
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverk som tjänst
Referensnummer: 19/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412110 Internetnätverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser datanät inklusive hårdvara där leverantören äger och ansvarar för all ingående hårdvara, installationer samt omhändertagande av gammal utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 32400000 Nät, 48210000 Programvara för nätverk, 48517000 IT-programvara, 50312610 Underhåll av IT-utrustning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning och volym
Helsingborgshem AB inbjuder härmed intresserade marknadsaktörer att lämna anbud på denna upphandling vilken omfattar nätverk som tjänst för Helsingborgshems kontor.
Upphandlingen avser datanät inklusive hårdvara där leverantören ska hålla nätet funktionellt över tid. Leverantören äger och ansvarar för all ingående hårdvara, installationer samt omhändertagande av gammal utrustning.
Helsingborgshem har för avsikt att täcka in befintligt och kommande behov i detta avtal. Detta innebär att de platser som framgår av bilaga 1-5 kommer omfattas. Till detta kan vissa nya platser tillkomma och vissa kommer att frångås p.g.a. ändrat fastighetsbestånd. Detta innebär att det ska finnas en flexibilitet i avtalet.
Under avtalstiden kan fastighetsinnehavet eller upphandlingsvolymen komma att förändras genom exempelvis försäljning eller förvärv samt genom att hela kvarter överförs till ombyggnadsprojekt. Ersättning för utebliven vinst samt avvecklingskostnader eller för etableringskostnader utgår inte.