2. Förfarande
Förfarande
Titel: För utförande av stationsåtgärder inom Uppsala och Tierp kommun, Uppsala län
Beskrivning: Åtgärder på stationer mellan Uppsala och Gävle för att möjliggöra passagerarutbyte med längre tåg. Omfattar stationerna Vattholma, Storvreta och Örbyhus. Samtidig infart och spårhöjning i Tierp samt reservdelssäkring avseende optobaliser i Vattholma.
Intern identifierare: KOM-419433
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: För utförande av stationsåtgärder inom Uppsala och Tierp kommun, Uppsala län