398605-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlägsnande av slam – Slamhämtning och ledningsspolningstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSlamhämtning och ledningsspolningstjänster
BeskrivningDe kommunala bolagen Moravatten AB, Orsa Vatten och Avfall AB, Älvdalen Vatten och Avfall AB, Morastrand AB, Orsabostäder AB, Orsalokaler AB samt Norra Dalarnas Fastighets AB som ägs av Mora, Orsa och Älvdalens kommuner, inbjuder till upphandling av slamhämtning och ledningsspolningstjänster i dessa kommuner. Nodava AB är gemensamt bolag för avfalls‐ och VA‐frågor i de tre kommunerna och är samordnare för denna upphandling.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98909:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90513700 Transport av slam, 90400000 Avloppshantering