398658-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sortering av bottenaska, samt uppläggning av slaggrus på Skedala deponi.
Referensnummer: HEM2017/00082
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sortering av bottenaska, samt uppläggning av slaggrus på Skedala deponi från HEM:s kraftvärmeverk Kristinehed.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen