398658-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intensivvårdsbår för transport av ECMO patienter
Referensnummer: K 2020-5507
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Intensivvårdsbår för att transportera ECMO patienter, ett bårsystem som fungerar tillsammans med försvarsmaktens lufttransportförmåga HKP 14 och 16. Båren ska ha en integrerad lösning för syrgas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192160 Bårar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Intensivvårdsbår för att transportera ECMO patienter, ett bårsystem som fungerar tillsammans med flygmaktens lufttransportförmåga HKP 14 och 16. Båren ska ha en integrerad lösning för syrgas.
I samband med Covid-19 utbrottet så har Karolinska Universitetssjukhusets ECMO centrum fått ett regeringsuppdrag att samordna och genomföra ECMO vården i Sverige, vilket gav tillgång till försvarsmaktens lufttransport (HKP 14 och 16) för att kunna nyttja detta krävs en bår med Allfa och Lifeport gränssnitt samt flyggodkännande för ovanstående helikoptrar samt flyggodkännande för flygplanstypen PC24.