398659-2017 - ResultatSverige-Örebro: Rengöring av avfallsbehållare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil Kärltvätt.
Referensnummer: Tn 2272/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mobil kärltvätt för avfallskärl i Örebro kommun. Tvätt av kärl ska ske tre gånger per kärl vid flerbostadshus och verksamheter samt en gång per kärl vid småhus.
Upphandlingens omfattning:
Denna upphandling avser avtal om entreprenad för mobil kärltvätt, för avfallskärl i småhus och flerbostadshus/verksamheter. Uppdraget omfattar tvätt av alla avfallskärl vid småhus en gång per år samt tvätt av alla avfallskärl vid flerfamiljshus och verksamheter tre gånger per år.
Antal tvättar per 31.5.2017 framgår av bilagorna Underlag Småhus och Underlag flerfamiljshus och verksamhet. Även information om dragavstånd, dörrar m.m. finns i bilagorna. Angivna volymer i underlaget är ungefärliga och ska inte betraktas som bindande. Antalet tvättar kan förändras på grund av till exempel politiska beslut, nya lagar och nya tekniska lösningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen