398665-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förmedlingstjänsten Texttelefoni.
Referensnummer: 17-1210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS upphandlar härmed förmedlingstjänsten Texttelefoni. Tjänsten erbjuder förmedling av samtal mellan vuxendöva, barndomsdöva, dövblinda, hörselskadade eller talskadade personer och personer som använder taltelefoner. I Tjänsten ingår förmedling av samtal av obegränsad längd, dygnet runt årets alla dagar. Det är kostnadsfritt för användaren att använda tjänsten och merkostnaden svarar PTS för.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
PTS har i upphandlingsdokumenten angett kvalificeringskrav inom följande områden:
Ekonomisk och finansiell ställning;
Ansvarsförsäkring;
Tidigare erfarenhet – förmedlingsverksamhet;
Tidigare erfarenhet – teknisk plattform;
Ansvarig för Tjänsten;
Tekniskt ansvarig;
Ansvarig för Förmedlarna.