398669-2017 - ResultatSverige-Vänersborg: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grovavfallshantering.
Referensnummer: D.nr: 2017/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Avtalet avser mottagning och hantering av grovavfall från köparens återvinningscentral samt köparens kunder. Med grovavfall avses hushållsavfall som är så tungt eller skrymmande eller har andraegenskaper som gör att det inte är lämpligt att samla in i säck eller kärl. I kommunens avfallsföreskrifter finns kompletterande regler för grovavfall.
Hushållen får själva transportera sitt grovavfall till återvinningscentralen och sortera där.
För mera information om köparen, aktuell renhållningsordning m.m., Vänersborgs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen