398678-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Behandlingstjänster
Referensnummer: ABV 2019/0174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i flera olika anbudsområden för behandlingstjänster. Anbudslämnaren kan lämna anbud på en eller flera anbudsområden i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde A: Brännbart avfall
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Insamlat restavfall är det hushållsavfall som samlas in hos hushåll och verksamheter efter det att de har sorterat förpackningar och tidningar, matavfall, farligt avfall, elavfall och grovavfall. Fraktionen har under 2019 bytt benämning från brännbart avfall till restavfall.
Del nr: Delområde B Matavfall
90513000 Hantering av ofarligt avfall
Detta delområde innebär behandling av matavfall som består av sorterat matavfall som livsmedel, skal- och matrester och eventuellt annat organiskt avfall som ska sorteras som matavfall enligt kommunala sorteringsregler.
Del nr: Delområde C Latrin
Med latrin avses avfall från torrdass. Avfallet består av urin, fekalier, toalettpapper samt eventuellt strömaterial. Inga plockanalyser är genomförda. Latrinen ska i första hand materialåtervinnas/nyttiggöras så att både organiskt material och näringsämnen nyttjas. I andra hand ska latrinen förbrännas och i sista hand deponeras.
Del nr: Delområde D Urin
90510000 Avfallshantering
Avfallet består av urin och vatten. Urinens växtnäringsinnehåll kan variera både mellan år och mellan olika hämtningsställen. Vid undersökningar som presenterats av SLU 2018 låg halten av ammoniumkvävehalten i medeltal till omkring 2,7 kg per ton urin medan fosforinnehållet i genomsnitt låg kring 0,2 kg per ton. Innehållet av kalium låg vid dessa undersökningar i medeltal kring 0,5 kg per ton urin.
Del nr: Delområde F Vegetabilisk Olja
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
Med vegetabilisk olja menas oljor som huvudsakligen används i restauranger och liknande verksamheter. Avfallsslaget ska i huvudsak innehålla olja. Oljan ska återvinnas.