See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Färghandelsvaror
Beskrivning: Upphandlingen omfattar färghandelsvaror åt Kristinehamns kommun. Med färghandelsvaror avses färg och tillhörande utrustning så som roller, penslar, täckmaterial mm. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Föregående meddelande: 123456-2024
Intern identifierare: Tn/2025:117
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling är ett resultat av att det i upphandling Bygg- och färghandelsvaror (Tn/2025:24) endast inkom ogiltiga anbud. Kristinehamns kommun valde därför att övergå till förhandlat förfarande utan föregående annonsering och bjuda in de leverantörer som 1. inte ska uteslutas enligt bestämmelserna i 13 kap., 2. uppfyller de krav som anges i 14 kap. och de kriterier eller regler som myndigheten har angett att den kommer att tillämpa vid urvalet av anbudssökande, och 3. har lämnat anbud som uppfyller de formella kraven för anbudsförfarandet i det föregående öppna eller selektiva förfarandet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44810000 Färger
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000