2. Förfarande
Förfarande
Titel: Renovering, sanering och restaurering av Optimushuset
Beskrivning: Projektets övergripande mål är att genomföra en omfattande översyn av Optimushuset och dess tekniska system, samt varsamt renovera och sanera den kulturhistoriskt värdefulla byggnaden för att möta dagens krav och förbereda den för framtida verksamheter. Detta innebär att bevara och modernisera Optimushuset, vilket inkluderar att säkerställa en säker och funktionell miljö för alla användare. Projektet upphandlas i samverkan.
Intern identifierare: UPVH/2025:7
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112340 Marksanering
Ytterligare klassificering (cpv): 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Renovering, sanering och restaurering av Optimushuset