398773-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: KSUH19/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla företagshälsovård.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som kan stödja och komplettera kommunens egna resurser med en sådan sammantagen specialistkompetens som behövs för att uppnå kommunens mål för hälsa och arbetsmiljö. Behovet av tjänster från leverantören kommer att avropas från chefer (ca 90 stycken) samt i viss mån kommunens HR-konsulter.
Under år 2018 köpte Ekerö kommun tjänster avseende företagshälsovård för ungefär 850 000 SEK. Kommunen garanterar dock inga volymer och förbinder sig inte till att avropa viss mängd/volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen