See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ansökningsinbjudan IT-drift
Beskrivning: AB Transitio bjuder härmed aktörer att inkomma med ansökan och sedermera anbud i upphandlingen av IT- drift. AB Transitio har haft ett upphandlat avtal för tjänster och varor kopplade till bolagets IT-drift. Det nuvarande avtalet löper ut och har bidragit till en stabil och funktionell IT-miljö för bolagets verksamhet. För att säkerställa hög kvalitet och effektivitet i IT-driften planerar AB Transitio nu att genomföra en ny upphandling. Syftet med upphandlingen är att teckna ett nytt, heltäckande avtal som möter bolagets långsiktiga behov av stabil, säker och kostnadseffektiv IT-drift. Upphandlingen genomförs i enlighet med lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) och syftar till att konkurrensutsätta marknaden för att säkerställa bästa möjliga villkor. Genom detta arbete strävar AB Transitio efter att skapa en modern och hållbar IT-drift som kan stödja bolagets verksamhetsmål och framtida utveckling. Leverantörer som ansöker om att delta i upphandlingen förväntas ha kapacitet att leverera tjänster och varor som uppfyller de krav och förväntningar som anges i upphandlingsdokumenten, samt bidra till en innovativ och effektiv lösning för AB Transitios IT-behov.
Intern identifierare: ABT24/2133
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000