398897-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorgsboende extern förhyrning
Referensnummer: 23/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna Kommunfastigheter AB förvaltar i dag Vård- och Omsorgsboenden inom Eskilstuna kommun.
Det finns behov av att skapa ytterligare vård- och omsorgsboende i Eskilstuna.
Vård- och Omsorgsboendet skall inrymma 72 lägenheter, vilka delas upp med 12 lägenheter/enhet.
Vård- och Omsorgsboendet skall placeras så att en avgränsad trygg utemiljö erhålls.
Eskilstuna Kommunfastigheter AB har ingen lämplig fastighet i centrala Eskilstuna
för denna verksamhet och söker därför en lokal i Eskilstuna anpassad för denna verksamhet. Fastigheten skall vara belägen inom Eskilstuna Kommun.
Vård- och Omsorgsbendet bör ha en yta enligt Kravspecifikation vi utformning av Vård och Omsorgsboende med tillgång till utemiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Eskilstuna Kommunfastigheter AB skall hyra lokalen med eventuell möjlighet för Eskilstuna Kommun/Eskilstuna Kommunfastigheter AB att köpa fastigheten om så kan erbjudas.
I avtalet skall ingå att utrymningsplaner skall vara upprättade samt uppsatta så att brandskyddet är komplett vid idrifttagande.
Typrumsbeskrivning ”Kv Husby-Vreta 1:124 Skogstorp Vård- och Omsorgsboende” används som referens och används i tillämpliga delar för att ange utrustnings och kvalitetsnivå.
Hyresavtal skall tecknas för 15 år med inflyttning senast 36 månader efter avtalstecknande
AFA.22 Objektets läge
Objektet ska vara beläget i Eskilstuna kommun.