398954-2018 - PlaneringSverige-Arvidsjaur: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalskonsulter - Samhällsbyggnad 2018 - 2
Referensnummer: UH-2018-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvidsjaurs, Sorsele och Arjeplogs kommuner genomför en gemensam upphandling av tekniska konsulter.
Kommunerna har för avsikt att teckna ramavtal med minst tre (3) tekniska konsulter för varje del av de sex (6) efterfrågade konsultområdena (förutom landskapsarkitekt):
Huvuddel 1: Byggnadsarkitekt/ingenjör
Huvuddel 2: Landskapsarkitekt
Huvuddel 3: Gata-, väg-, park
Huvuddel 4: VVS
Huvuddel 5: EL
Huvuddel 6: Detaljplanering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvudgrupp 1 Byggnadsarkitekt/-ingenjör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvudgrupp 2 Landskapsarkitekt
Del nr: 2
Huvudgrupp 3 Gata, väg, park
Del nr: 3
Huvudgrupp 4 VVS
Del nr: 4
Huvudgrupp 5 El
Del nr: 5
Huvudgrupp 6 Detaljplanering
Del nr: 6