398987-2021 - ResultatSverige-Lidingö: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer - El, tele och dataarbeten
Referensnummer: 20/183
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets AB. Inköpsvolym 2018 var ca 13 mkr och ca 17,3 mkr för 2019 denna har fördelats på ca 1050 avrop per år för Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets AB. Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner beräknas vara ca 72 mkr för hela avtalstiden fördelat på 4600 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov. Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Inköpsvolym 2018 var ca 13 mkr och ca 17,3 mkr för 2019 denna har fördelats på ca 1050 avrop per år för Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner beräknas vara ca 72 mkr för hela avtalstiden fördelat på 4600 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC/AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Vissa el-, tele- och dataarbeten kommer även att avropas via stadens tilldelade Årsentreprenörer - Bygg då t ex arbetena är en del i större projekt.
Beställningar kommer att ske genom avrop eller förnyad konkurrensutsättning och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig elektronisk beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43.
Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.