399020-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutsstödsystem
Referensnummer: 017-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun (upphandlande myndighet) genomför en upphandling av beslutsstödsystem samt budget- och prognossystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Nässjö kommun är antalet IT-system som används många och data och information som lagras är svår att överblicka. Det finns system inom ekonomi, personal, ärendehantering, fordon, fastigheter, skola och barnomsorg, bokning av lokaler, handläggning inom socialförvaltningen, patientjournal med mera med mera. Data och information som finns i kommunens system är viktig för att i kommunen kunna se utvecklingen inom våra verksamheter och för att kunna fatta bättre beslut.
Idag är tillgängligheten begränsad då det krävs access till respektive system för att kunna sammanställa rapporter, arbeta med analyser inom och mellan olika datakällor. Det innebär att majoriteten av de personer som är intresserade av informationen som finns lagrad inte enkelt kan komma åt den. Det kan då innebära att de som ska fatta besluten i organisationen saknar tillgång till data och information från systemen och därmed kunskap.
Det finns därför ett behov av att i Nässjö kommun öka tillgängligheten till information och data ifrån våra IT-system. Genom att samla data från flera olika IT-system, som exempelvis ekonomi-, personal- och verksamhetssystem, på samma plats får användaren samma gränssnitt att arbeta i oavsett vilken information som presenteras. Data och information blir då tillgänglig för betydligt fler personer än idag vilket i sin tur ökar kunskapen om verksamheten.
Lösningen blir att upphandla och införa ett beslutsstödsystem eller business intelligentsystem som ger en gemensam plattform för rapporter och analyser för kommunens personal och andra intressenter.