Upphandlingen omfattar insamling, hantering och avsättning av allt slam från reningsverken inom hela NSVA:s geografiska verksamhetsområde. Avsättning sker till jordbruket både inom och utanför medlemskommunerna. Även slampartier som inte uppfyller lagkrav eller föreskrifter omfattas.
Under 2016 producerades drygt 20 000 ton slam vid reningsverken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen