399104-2019 - ResultatSverige-Gävle: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av personalkläder till och från tvättanläggning, Bollnäs sjukhus
Referensnummer: RS 2019/1135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar transport av personalkläder till och från tvättanläggning, Bollnäs sjukhus.
Tvätt av personalkläder samt reparation av personalkläder, köp av personalkläder samt en utvecklingstjänst digitala lösningar för personalkläder för Bollnäs sjukhus upphandlas separat
Bollnäs sjukhus kommer att övergå från privat vårdleverantör till Regional drift per 1 november 2019.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen