399174-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Drift av dataanläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift TLAN
Referensnummer: 2022-00106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal med 1 leverantör för leverans av IT-driftstjänster för SISABS tekniska nätverk (TLAN).
Omfattar bland annat:
Drift och underhåll av SISABs två serverhallar, underhåll av hårdvara via supportavtal med leverantörer, övervakning och larmhantering, applikationspaketering och -uppdatering, patchning och uppgradering av operativsystem och mjukvara, backup och återläsningstester, support, licenshantering, kapacitetsplanering och livscykelhantering för hårdvara, omvärldsbevakning av ny teknik inom IT, cybersäkerhet, samverkan etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen