2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadtjänster - Planerade arbeten
Beskrivning: Ramavtalet omfattar planerade arbeten som om- eller nybyggnad av VA-ledningar och VA-anläggningar. VA-ledningar avser markförlagda ledningar som används för allmän vatten- och avloppsförsörjning. VA-anläggningar avser exempelvis reningsverk, vattenverk, pumpstationer och reservoarer.
Intern identifierare: 24/3
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del