399224-2019 - ResultatSverige-Varberg: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell fordonsleasing samt övriga leasingobjekt
Referensnummer: KS 2018/0559
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud avseende upphandling av finansiell fordonsleasing samt finansiell leasing av övriga leasingobjekt.
Avtalen kommer att tecknas med en anbudsgivare för båda avtalsområdena.
Separata ramavtal kommer att tecknas för finansiell leasing fordon respektive finansiell leasing för övriga leasingobjekt.
Upphandlande myndigheter
Varbergs kommun org.nr: 212000-1249
Varbergs Fastighets AB org.nr: 556082-0705
Varberg Event org.nr: 556153-6599
Hallands hamnar org.nr:556908-4204
Kungsbacka kommun: org.nr: 212000-1256
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av finansiell leasing gällande fordon < 3,5 ton samt övriga leasingobjekt
Upphandling av finansiell fordonsleasing samt övriga leasingobjekt
Ett anbud ska lämnas på båda avtalsområdena.
Möjlighet att få lämna anbud
Helt anbud
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av fordonsfinansiering samt ramavtal för finansiell leasing av övriga leasingobjekt (övrig lös egendom).
Avtalstid
Avtalet löper i fyra (4) år och upphör att gälla efter giltighetstidens utgång utan föregående uppsägning. Kommunen har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om tre (3) månader. Avtalet löper dock minst två (2) år från ikraftträdande. Planerad avtalsstart 2019-05-01
Antal avtalspartners
Avtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen sker med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kommer antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivaren lämnar sina allra bästa villkor vid anbudsavlämnandet.
Tilldelningsgrund
Ekonomiskt mest fördelaktiga
Vid utvärdering kommer det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet att antas som har det lägsta priset.