399242-2020 - ÄndringSverige-Alingsås: Undervisning och utbildning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansutbildning Vuxenutbildning
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Distansutbildning vuxenutbildning och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Alingsås kommuns vuxenutbildning genomför undervisning i egenregi i ett 20-tal kurser på plats i Alingsås. Som komplement och för att få en bredd i kursutbudet samt möjliggöra helt flexibla utbildningsformer erbjuds även distanskurser på både gymnasial och grundläggande nivå samt svenska för invandrare. Av kontraktet framgår omfattningen av uppdraget.