399251-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende Bulk-SMS
Referensnummer: 2020-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel söker nu en leverantör avseende följande kategorier av SMS- och MMS-tjänster:
1) SMS via e-post (manuellt)
2) SMS/MMS i bulksändning via e-post eller fil samt automatiskt genererade SMS/MMS via API-anrop eller via SMPP-protokollet.
3) Inkommande SMS
Se Förfrågningsunderlag för ytterligare information avseende kvalificeringskrav och krav på tjänsten.