399327-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Exploatering av fastigheter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom fastighetsfrågor (värderare resp mark/expl)
Referensnummer: KS-UH/2023:42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70110000 Exploatering av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Dnr KS-UH/2023:42
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast 2023-08-31
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin FASTIGHETSKONSULTER.
AUB.24 Sista dag för A att ställa frågor är den 2023-08-18
AUB.24 B kommer inte vara tillgänglig för frågor under perioden veckorna 28 – 32.
AUB.24 Sista dag för B att ge svar på frågor är den 2023-08-23
AUB.23 Sista dag för utskick av KFU är den 2023-08-23
AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna 36 – 39.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70110000 Exploatering av fastigheter, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, omfattning och mängd
Konsulter för mark- och exploateringshandläggning och fastighetsvärdering.
Beställaren avser att avropa konsulttjänsterna i olika skeden från förstudier och planering till utbyggnadsskedet, dvs inom både utrednings-, planerings- och genomförandeskedena. Konsulttjänsterna avses att avropas vid förstudier, program, utredningar, inventeringar, avtalsskrivning, samhällsplanering, plangenomförande, marklösen, försäljningar, förvärv mm.
Uppskattad volym för konsultkategorin beräknas till 4,4 miljoner kr.
Takvolymen för upphandlingen är 8 miljoner kr.