399360-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse hälsovård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinska tjänster, Polisregion Syd, Arresten i Kalmar län.
Referensnummer: A506.830/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85140000 Diverse hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Arrestverksamheten i Kalmar län dvs. Kalmar och Västervik har behov av ett Ramavtal för att säkerställa försörjningen av aktuella tjänster, som omfattar att omhändertagna i arresten vid behov får den sjukvårdsbedömning, vård och medicinering som krävs för varje enskild individ.
Upphandlingen innefattar följande övergripande tjänster;
— Arrestantvård
— Provtagning i mindre omfattning
— Bokning av tider hos läkare där en läkarbedömning är nödvändig
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 280 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arrestverksamheten i Kalmar län d.v.s. Kalmar och Västervik har behov av ett Ramavtal för att säkerställa försörjningen av aktuella tjänster, som omfattar att omhändertagna i arresten vid behov får den sjukvårdsbedömning, vård och medicinering som krävs för varje enskild individ.