399372-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknik- och processkonsulter
Referensnummer: 2022/0886
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälardalens universitet inrättar ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) för konsulter med erfarenhet och kompetens inom energi, elektrifiering och mobilitet (framförallt tunga transporter och fordon). Avrop från DIS kommer att göras av MDU på uppdrag av innovationsacceleratorn Electrification Hub.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen