399379-2016 - ResultatSverige-Ludvika: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säter Ramavtal projektledare.
Referensnummer: GNU 2016/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för projektledning Säters kommun.
De kommande åren har Säters kommun behov av att bygga nytt äldreboende samt planera och genomföra utbyggnad av skolor och förskolor.
Kopplat till detta behöver vi utrednings- och projektledarstöd för att arbeta fram Programhandlingar och utredningsunderlag för berörda projekt.
Vi behöver även utrednings- och projektledarstöd kopplat till genomförandet av delar av antagen bostads- och lokalplan.
Upphandlingen avser ramavtal för byggprojektledning i både förstudie-, projekterings- och byggfasen.
Beställarna och UhC förbehåller sig rätten att utföra separata upphandlingar avseende berörda konsulttjänster för enskilda projekt om man finner det nödvändigt beroende på projektets volym, komplexitet och antagen leverantörs kompetens.
Precisering av uppdragets omfattning sker vid avrop av uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen