399486-2026 - Resultat
Sverige – Byggnadsinstallationsarbeten – VF-Östra sjukhuset, Byggnad,4256, BK Plan 2–3 Ombyggnad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVF-Östra sjukhuset, Byggnad,4256, BK Plan 2–3 Ombyggnad
BeskrivningUtförandeentreprenad gällande ombyggnad på Östra sjukhuset i Göteborg. Projektet omfattar ombyggnation i två plan i den befintliga byggnad Barnklinik (4256) och är beläget i den sydöstra delen av tomten. Projektet i huvudsak omfattar våningsplan 02 och 03 samt arbeten i tak plan 01 för avloppsinstallation på höghusdel BK. Projektet omfattar ca 3 170 m2 BRA.
Intern identifierareSFSS 2025-01777
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421110 Montering av dörr- och fönsterkarmar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenEntreprenaden kommer eventuellt att omfatta en Option avseende klimatförbättrande materialalternativ. Entreprenören ska lämna ett separat pris för optionen i anbudsformuläret. Huruvida denna option avropas eller ej kommer att beslutas av Beställaren i ett senare skede.