2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-tjänst Energiuppföljningssystem (EUS)
Beskrivning: Ett nytt systemstöd för uppföljning av energianvändning i Fastighets, stöd och service fastighetsbestånd. Systemet ska ersätta nuvarande lösning vars avtal löper ut 2026-06-30. Behovet grundar sig i ett beslut om att halvera energianvändningen till år 2030 jämfört med 1995, och systemet är centralt för att säkerställa uppföljning, framdrift och måluppfyllnad. Tjänsten ska levereras som en molnbaserad tjänst (SaaS) där drift, underhåll och uppgraderingar tillhandahålls av leverantören.
Intern identifierare: RS 2025-04712
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000