399510-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Biblioteksadministration
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekssystem
Referensnummer: 1262-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79995000 Biblioteksadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Domstolsverket inbjuder till anbudsgivning avseende ett integrerat bibliotekssystem till Sveriges domstolar, som uppfyller efterfrågade funktioner i en driftsäker lösning och en välutvecklad support. Systemet ska erbjuda färdigutvecklade moduler för cirkulation, katalog, inköp, periodika, statistik, administration och publikt gränssnitt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79995000 Biblioteksadministration, 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 48219300 Programvara för administration, 48160000 Programvara för bibliotek, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen