Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsvärdering FORTV
Referensnummer: 754/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser täcka Fortifikationsverkets behov av fastighetsvärderingar i samband med försäljning och köp av fast egendom. Fastighetsvärdering avser i huvudsak fastigheter samt jord och skogsbruk.
Upphandlingen är uppdelad både geografiskt och beroende av typ av värdering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70122000 Försäljning eller köp av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen