399529-2023 - ÄndringSverige-Västerås: Passerkontrollsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm, lås & passagematerial
Referensnummer: IN-IN22-0521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961100 Passerkontrollsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal av lås, larm och passagesystem i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Region Västmanland använder sig idag av material gällande larm, lås och passagesystem av modellerna ASSA, STEP och CD30
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 5 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvärdet i ramavtalet är 7 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.