399646-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom miljökonsekvensbeskrivningar
Referensnummer: KS-UH/2023:41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Dnr KS-UH/2023:41
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast 2023-08-31
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin MILJÖKONSEKVENSBESKRIVNINGAR och ANMÄLNINGAR enligt MB.
AUB.24 Sista dag för A att ställa frågor är den 2023-08-18
AUB.24 B kommer inte vara tillgänglig för frågor under perioden veckorna 28 – 32.
AUB.24 Sista dag för B att ge svar på frågor är den 2023-08-23
AUB.23 Sista dag för utskick av KFU är den 2023-08-23
AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna 36 – 39.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, omfattning och mängd
Konsulter för upprättande av miljökonsekvensbeskrivningar och anmälningar enligt miljöbalken.
Beställaren avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i samband med:
ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller och skred och övrig infrastruktur
samhällsplanering och plangenomförande
Uppskattad volym för konsultkategorin beräknas till 8 miljoner kr.
Takvolymen för upphandlingen är 15 miljoner kr.