2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad Skogome E1 Byggnad 033, 036, 043, 040
Beskrivning: Kriminalvården är i expansionsskede för att tillgodose det ökade behovet av nya anstaltsplatser. Som ett led i expansionen kommer Anstalten Skogome öka antal platser från ca 200 till 800. Detta objektet omfattar nybyggnad av 2 st. boendebyggnader, By 033 och By 036 för intagna samt tillhörande miljöstationsbyggnader By 040 resp. 043. By 033; Källare under mark med tre boendevåningar ovan mark och kallvind. Pålad bottenplatta av betong, platsgjutna källarytterväggar Ytter-, innerväggar och bjälklag av prefabricerade betongelement. Tak av plåtbeklädd råspont. BTA 4765 m². By 036; Källare under mark med tre boendevåningar ovan mark och kallvind. Pålad bottenplatta av betong, platsgjutna källarytterväggar Ytter-, innerväggar och bjälklag av prefabricerade betongelement. Tak av plåtbeklädd råspont. BTA 4765 m². By 040; Ouppvärmd miljöstation. Platta på mark av platsgjuten betong. Ytterväggar avprefabelement och gräs/ängstak. BTA 18 m². By 043; Ouppvärmd miljöstation. Platta på mark av platsgjuten betong. Ytterväggar avprefabelement och gräs/ängstak. BTA 18 m².
Intern identifierare: SPF2025-046
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216113 Byggnation av fängelse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprenad Skogome E1 Byggnad 033, 036, 043, 040