399702-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-352 Sanering Kolkajen – Innovationsupphandling i samverkan/CM.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Marksanering på land och i vatten genom samverkansentreprenad eller Construction Management.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45112340 Marksanering, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 60651300 Miljösanering med fartyg, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90522400 Markrening och markbehandling, 90722200 Miljösanering, 90920000 Sanering av anläggningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.