399709-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Område Enköping Årsentreprenörer.
Referensnummer: 3923/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av årsentreprenörer åt Fortifikationsverket region mitt område Enköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-10
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av årsentreprenörer åt Fortifikationsverket region mitt område Uppsala.