Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning brandlarm
Referensnummer: 2022-13894
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveransbesiktning och revisionsbesiktning av Kriminalvårdens brandlarmanläggningar. Leverantören och dess konsulter ska vara certifierade enligt Svenska Brandskyddsförenings normer. Kriminalvården finns nationellt i hela Sverige.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625200 Brandlarmssystem, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen