399756-2019 - KonkurrensutsättningSverige-STAFFANSTORP: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NYA BADET, DEL AV STANSTORP 8:1, STAFFANSTORP
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna anbudsförfrågan är att hitta en partneringentreprenör för genomförandet av projektet "Nya Badet, Staffanstorp" genom hela processen från utredning till färdig produkt. Entreprenadform är totalentreprenad.
Inom del av fastigheten Stanstorp 8:1 i Staffanstorp ska ett nytt badhus uppföras. I entreprenaden ingår funktionella lokaler för en väl fungerande badanläggning som även innehåller en utvändig del. Uppskattad BTA är ca 5000 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen