399800-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
F7 Såtenäs Rullbana 01/19 samt ny Flottiljväg.
Referensnummer: 2879/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar en total ombyggnad av rullbana 01 – 19, inklusive ny instrumentellt landningssystem (ILS).
I objektet ingår även nybyggnad av Flottiljväg samt rillning av korsande rullbana 11–29.
Entreprenaden omfattar huvudsakligen mark-, anläggnings-, byggnads-, VA- och elarbeten inom flottiljområdets airside och landside.
Objektet är beläget i Lidköpings kommun, inom Såtenäs Flottiljområdet (F7).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45235000 Anläggningsarbete för flygfält, startbanor och manöverområde, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet omfattar en total ombyggnad av rullbana 01 – 19, inklusive ny instrumentellt landningssystem (ILS)
Entreprenaden omfattar huvudsakligen mark-, anläggnings-, byggnads-, va- och elarbeten inom flottiljområdets airside och landside.