399801-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västberga idrottshall.
Referensnummer: 17/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av ny idrottshall vid Västberga IP.
Nybyggnadsarea (BTA) ca 2 563 m².
Utvändiga arbeten ca 1 747 m².
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen