2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för digitala prov
Beskrivning: Köparen anskaffar en programvarulösning för digitala prov. Programvarulösningen ska användas i verksamheterna för grundskola, gymnasieskola, vuxenutbildning och yrkeshögskola och ska vara en standardlösning. Programvarulösningen ska innehålla grundläggande funktionalitet som motsvarar de behov som finns på ett modernt digitalt provsystem inom skolan idag, samt med goda förutsättningar för utveckling av ny funktionalitet över avtalstiden.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97859:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 48931000 Programvara för utbildning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80521000 Utbildningsprogram, 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Följer av steg 2.