399823-2026 - Resultat
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Omhändertagande av förorenade massor - Gotthards aluminium
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av förorenade massor - Gotthards aluminium
BeskrivningUpphandlingen avser en avfallsmottagningstjänst för omhändertagande av förorenade massor från kommande entreprenad vid Gotthards aluminium i Avesta kommun (Dalarnas län). Avfall ska mottagas vid godkänd anläggning för behandling/deponering beroende på avfallets innehåll. Transport av massorna kommer att handlas upp separat, inom ramen för kommande schaktentreprenad, och omfattas därför inte av denna upphandling. Upphandlingens omfattning i detalj framgår av handlingar upptagna under punkt 1.10 i Upphandlingsföreskrifterna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128169:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall