399849-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallshämtning i I Karlshamns, Sölvesborgs och Olofströms kommuner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallshämtning i I Karlshamns, Sölvesborgs och Olofströms kommuner
Beskrivning1.3.1. Entreprenaden omfattar • Hämtning av mat- och restavfall • Hämtning av returpapper och förpackningar • Hämtning av grovavfall • Hämtning av bygg- och rivningsavfall • Hämtning av trädgårdsavfall Entreprenaden omfattar fastland och öar med broförbindelse i hela kommunerna. Entreprenaden omfattar även hämtning på ön Hanö. Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter.
Intern identifierare25/2
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000