399885-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Mikroskop
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Confocal Laser Scanning microscope.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
CMAL is now procuring a confocal laser scanning microscope to meet the scientific needs of numerous research groups at several departments at Chalmers working with various types of research within chemistry, physics, and biology. Because of this broad user base the instrument that we seek must be versatile and high end in several aspects.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38510000 Mikroskop, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner