399932-2023 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet
Referensnummer: FS 2.1.2-990-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet, i samarbete med Uppsala universitet, Luleå tekniska universitet och Sveriges lantbruksuniversitet, inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet.
Upphandlingen omfattar produkter till enskilt värde om maximalt 700 000 SEK. Produkter överstigande denna beloppsgräns upphandlas separat enligt gällande lagar och regler.
Upphandlingen är indelad i fjorton (14) produktområden. Var och ett av produktområdena är uppdelade i ett flertal produktgrupper. Anbud kan lämnas inom ett eller flera produktområden som vart och ett utvärderas separat.
Det finns inget krav på att anbudsgivaren ska ha ett heltäckande sortiment inom respektive produktområde utan även ett specialiserat sortiment kan offereras.
Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive produktområde, där anbudsgivaren avser att delta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal av Instrument och apparater för laborativ forsknings- och utbildningsverksamhet enligt upphandlingsdokumenten.