399934-2019 - ResultatSverige-ESKILSTUN: Rörmokeriarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0101.000 Renovering Teknikförsörjning Kungsängen
Referensnummer: 347/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering och utbyte av va- och fjärrvärmeinstallationer inom Livgardet i Kungsängen. Ny vatten matning. Ny kanalisation för framtida fiberutbyggnad. Nyinstallation och ombyggnad av befintliga undercentraler. Invändig värmekonvertering i By353.
Upphandling sker genom att byggherren träffar avtal om följande entreprenader:
1. Entreprenad 1 för Markarbeten (ME)
2. Entreprenad 2 för invändiga arbeten (BE)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen