399963-2016 - ResultatSverige-Klippan: Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll av maskiner storkök för Bjuv, Klippan, Perstorp och Åstorp.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kommunerna har på olika sätt hanterat service och underhåll av maskiner storkök till kommunernas lokaler genom avtal med extern part.
Denna anbudsförfrågan avser service och underhåll av samtliga maskiner storkök och därtill närliggande varor och tjänster till Bjuv, Klippan, Perstorp och Åstorps kommuner.
Med maskiner storkök avses primärt kyl, frys och ventilationsaggregat, samt övriga storköksmaskiner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning, 39711100 Kylskåp och frysar, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42530000 Delar till kyl- och frysutrustning samt värmepumpar, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 45331230 Installation av kylutrustning, 50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.